ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه

دارالترجمه رسمی در کرمانشاه
ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه
نوشته شده توسط: مهاجر ترنسلیت
03 آذر 1400
1299

ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه ، قرارداد یا همان Contract یکی از مهمترین مدارک شغلی ما می‌باشد که به طبع ترجمه آن از اهمیت بالایی برخوردار است. شما به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی، در ۲ حالت کلی نیاز به ترجمه قرارداد خود دارید. حالت اول اینکه قرارداد شما به زبان فارسی است و برای ارائه به سفارتخانه­‌ها یا ادارات خارجی نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی، ترکی، آلمانی و… دارید و در حالت دوم قرارداد شما به زبان دیگری (مانند انگلیسی، ترکی، عربی، آلمانی و…) تنظیم شده و برای ارائه آن به ادارات و سازمانهای داخل کشور به ترجمه فارسی قراردادتان احتیاج دارید.

قرارداد یکی از دشوارترین متون ترجمه می‌­باشد. تنها مترجمانی که به سطح بالایی از دانش ترجمه رسیده باشند از پس ترجمه بدون نقص و درجه یک قرارداد برمی­‌آیند. ترجمه دقیق و بدون ایراد در قراردادهای تجاری و شغلی بیشتر از سایر مدارک اهمیت دارد زیرا حتی تغییر در یک کلمه در مفاد قرارداد می‌­تواند تبعات جبران­‌ناپذیری در روابط تجاری شما ایجاد کند. از همه مهمتر اینکه قرارداد می‌­بایست به زبان تجاری (نه عامیانه و محاوره‌­ای) و کاملا رسمی و در عین حال ساده و قابل فهم ترجمه گردد. ما در دارالترجمه ترنسلیت با ۲۰ سال سابقه درخشان در زمینه ترجمه قرارداد و همکاری مستمر با شرکت‌­های صاحب نام این اطمینان را به شما می­‌دهیم که در بالاترین سطح کیفی قراردادهای کاری شما را ترجمه خواهیم کرد.

قرارداد انواع متفاوتی دارد که بسته به نوع آن، شرایط و نکات بخصوصی در بحث ترجمه دارد که به تفکیک در مورد آنها توضیحات کاملی خدمتتان ارائه می­‌شود.

در وهله اول قراردادها به دو بخش “فرد-شرکت” و “شرکت-شرکت” تقسیم می شوند.

ترجمه قرارداد فرد-شرکت (قرارداد شغلی)

منظور از قراردادهای فرد-شرکت آن دسته از قراردادهاییست که یک شرکت برای انجام پروژه‌ای با یک فرد (کارمند قراردادی یا به اصطلاح پیمانکار) قرارداد می‌بندد و ضمن این قرارداد، فرد متعهد می‌شود که وظیفه محوله را در تاریخی مشخص و با کیفیتی مورد انتظار به انجام برساند و در عوض شرکت هم از نحوه انجام تعهدات مالی و خدماتی خود در قبال آن فرد و میزان دستمزد پرداختی، اطلاعاتی ارائه می‌دهد. این نوع از قرارداد، سند خوب و قابل قبولی برای آن فرد پیمانکار است. زیرا اگر قصد کار و مهاجرت به کشورهای دیگر را داشته باشد، با ترجمه این قرارداد اطلاعات مهمی مانند توانایی های شغلی و میزان درآمد خود را به معرض نمایش می­‌گذارد و به اصطلاح رزومه کاری خود را قوی‌تر می­‌کند.

نکات لازم در بحث ترجمه قرارداد فرد-شرکت

این نوع از قراردادها می بایست به زبان فارسی و روی سربرگ شرکت تنظیم شود، ضمنا در پایان هر صفحه مهر و امضای مدیرعامل شرکت نیاز هست. بسته به مقدار محتوای موجود در قرارداد، تعداد صفحات فارسی قرارداد می‌تواند بین یک تا چندین صفحه متغیر باشد. از بابت هزینه ترجمه قرارداد باید به این نکته توجه فرمایید که ملاک قیمت گذاری ترجمه قرارداد هر ۱۸۰ کلمه (معادل یک صفحه استاندارد) است که بسته به زبانی که می خواهید ترجمه کنید (انگلیسی، آلمانی، ترکی استانبولی، عربی و …) هزینه متفاوتی دارد. در صورت تمایل به آگاهی از قیمت ترجمه قرارداد، به صفحه نرخنامه ترجمه رسمی مراجعه نمایید. اگر شما به ترجمه رسمی قرارداد تنها با مهرمترجم احتیاج داشته باشید، ارائه اصل قرارداد کفایت می‌کند ولی اگر تایید دادگستری و وزارت امورخارجه هم داشته باشید نیاز به ارائه مدارک تکمیلی می باشد که در ادامه خدمتتان گفته می‌­شود.

اینکه شما به تایید وزارت خارجه احتیاج داشته باشید یا خیر کاملا بستگی به سفارتی که می‌خواهید اقدام کنید و شرکت یا سازمان خارجی که میخواهید مدارکتان را ارائه دهید دارد. می­توان گفت در اکثر موارد، ترجمه قرارداد با مهر مترجم رسمی کفایت می­کند اما اگر می­خواهید ترجمه به تایید وزارت خارجه هم برسد باید علاوه بر اصل قرارداد، مدارک زیر را به دارالترجمه رسمی ترنسلیت ارائه دهید:

ارائه اصل روزنامه رسمی شرکت که نام مدیرعاملی که روی قرارداد را امضا کرده است ذکر شده باشد. اگر به اصل روزنامه دسترسی ندارید ارائه کپی روزنامه که مهر زنده شرکت روی آن زده شده باشد هم قابل قبول است.

ارائه اصل مدرک تحصیلی­تان که با نوع پروژه ای که در قرارداد انجام داده­اید مطابقت داشته باشد.

ترجمه قرارداد شرکت- شرکت (قرارداد تجاری)

قرارداد شرکت-شرکت به قراردادهایی اطلاق می­شود که هر دو طرف قرارداد، حقوقی باشند. انواع متفاوتی از قرارداد حقوقی وجود دارد که در ادامه نکاتی در مورد هرکدام به تفکیک خدمتتان ارائه شده است.

ترجمه قراردادهای تجاری فارسی

اگر شما به عنوان یک شرکت حقوقی، قرارداد کاری با یک شرکت ایرانی دیگر داشته باشید، این قرارداد به زبان فارسی تنظیم شده است و دارای مهر و امضای هر دوشرکت می­‌باشد. پس هر زمان که بخواهید اطلاعات موجود در متن قرارداد را به اطلاع شرکت و یا سفارتخانه ای خارجی برسانید نیاز به ترجمه قرارداد خود دارید. مانند سایر مدارک اگر شما به ترجمه رسمی با مهر مترجم احتیاج داشته باشید ارائه اصل قرارداد کفایت می­کند. ولی اگر تایید قوه قضاییه و وزارت امورخارجه هم بخواهید باید علاوه بر تحویل اصل قرارداد که دارای مهر و امضای مدیران عامل هر دو شرکت است، اصل روزنامه رسمی هر دو شرکت هم ارائه دهید.

ترجمه قراردادهای تجاری خارجی (قراردادی که به زبانی غیر از فارسی باشد)

ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه ، مهمترین وجه تمایز این نوع قرارداد با سایر قراردادها زبان آن است که عمدتا به زبان انگلیسی نوشته شده است . این دسته از قراردادها مربوط به توافق تجاری بین یک شرکت ایرانی با یک شرکت خارجی می­باشد. عمده این قراردادها مربوط به اتخاذ نمایندگی قانونی یک شرکت خارجی در ایران است و یا توافقی مبنی بر صادرات و یا واردات محصولی مشخص که نشان‌­دهنده امتیازات و توافقات شکل گرفته بین شرکت خارجی و شرکت ایرانی می­باشد. طرف ایرانی این قرارداد که عمدتا شخصی حقوقی است، برای اینکه بتواند مفاد مندرج در متن قرارداد را به ادارات و سازمان­های ذی صلاح داخل کشور ارائه دهد نیاز به ترجمه رسمی این قرارداد به زبان فارسی دارد.

مدارک لازم جهت ترجمه قرارداد خارجی

ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه ، می­‌باسیت نسخه اورجینال قرارداد به دفتر ترجمه رسمی ارائه شود. نسخه اورجینال قرارداد، نسخه ای است که دارای سربرگ آن شرکت و ممهور به مهر و امضای زنده هر دو طرف قرارداد باشد. اگر ترجمه با مهر مترجم رسمی برایتان کافی باشد احتیاج به چیز دیگری ندارید اما اگر شما به ترجمه رسمی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه احتیاج داشته باشید، می بایست نسخه اورجینال قرارداد که روی سربرگ شرکت خارجی و ممهور به مهر آن شرکت می­باشد را به سفارت آن کشور واقع در ایران ببرید تا قرارداد شما را تایید و مهر و امضا کند. تنها در این صورت است که می­‌شود قرارداد را به تایید وزارت امورخارجه و سپس ترجمه فارسی آن را به تایید قوه قضاییه رساند. جهت اطلاع از نشانی سفارتخانه مورد نظرتان به صفحه آدرس و شماره تلفن سفارتخانه­‌ها مراجعه کنید. در مورد کشورهایی که در ایران سفارتخانه ندارند (مانند ایالات متحده امریکا) می بایست به سفارتخانه کشور ثالثی که حافظ منافع آن کشور می‌­باشد مراجعه نمایید.

ترجمه قرارداد با مهر و سربرگ دارالترجمه

همانطور که گفته شد اصلی ترین پیش شرط ترجمه رسمی قرارداد، ارائه نسخه اصلی آن به دارالترجمه می‌­باشد. اما بعضی اوقات بنا به دلایل مختلفی مثل دسترسی نداشتن به اصل قرارداد، الکترونیکی بودن قرارداد، ویا امنیتی بودن آن امکان ارائه اصل قرارداد وجود ندارد. در این حالت شما می­توانید ترجمه قرارداد خود را بصورت مهرشده توسط دارالترجمه و روی سربرگ دارالترجمه دریافت کنید. پس در این حالت امکان دریافت ترجمه بصورت رسمی (یعنی روی سربرگ قوه قضاییه و با مهر مترجم رسمی) وجود ندارد ولی در ۹۰ درصد مواقع ترجمه با مهر و سربرگ دفتر کار شما را راه می­اندازد پس جای نگرانی نیست.

ترجمه پیش نویس (Template) قرارداد

ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه ، تعداد زیادی از قراردادهایی که برای ترجمه به دارالترجمه ترنسلیت ارائه می­‌شود مربوط به پیش نویس (Template) قرارداد می­باشد. اگر شما با یک شرکت خارجی توافق تجاری کرده باشید، نیاز به عقد یک قرارداد رسمی بین خود دارید. این قرارداد می­تواند در مورد اخذ نمایندگی، مراودات تجاری، دریافت دانش علمی و یا صادرات و واردات محصولی بخصوص باشد. در این موارد شما احتیاج به تنظیم یک قرارداد انگلیسی (و یا به سایر زبانها) دارید. اهمیت ترجمه دقیق و بدون ایراد در قرارداد از هرجای دیگری بیشتر نمایانگر است زیرا کوچکترین خطایی در بندهای قرارداد می­تواند خسارتی جبران ناپذیر داشته باشد. پس می­‌بایست مفاد قرارداد و توافقات طرفین را به زبان فارسی آماده کنید و در اختیار دارالترجمه رسمی ترنسلیت قرار دهید تا با فرمت یک قرارداد بین المللی و استاندارد ترجمه خود را تحویل بگیرید و از بابت کیفیت آن ذره­‌ای نگرانی نداشته باشید. پس از آماده شدن ترجمه، می‌­بایست متن ترجمه شده قرارداد را روی سربرگ شرکت خود پرینت نموده و مهر و امضا کنید سپس در اختیار شرکت خارجی طرف قرارداد گذاشته تا ایشان هم مهر و امضا کنند. پس دقت داشته باشید که در این حالت ترجمه غیررسمی قرارداد (صرفا فایل word) برای شما کفایت می­کند و نیاز به ارائه هیچ سند و مدرکی به دارالترجمه ندارید.

ترجمه قرارداد بصورت غیررسمی

ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه ، گاهی اوقات پیش می­آید که شما به عنوان مدیرعامل یک شرکت، می‌خواهید با یک شرکت خارجی قراردادی ببندید و آن شرکت متن قرارداد را (که یا به زبان انگلیسی و یا به زبان رایج آن کشور می­باشد) برایتان ارسال می­‌کند تا شما آن را تایید و امضا کنید. در این حالت احتیاج دارید که از مندرجات و تمامی بندهای این قرارداد آگاهی کامل داشته باشید. اکیدا توصیه می­شود حتی اگر سطح دانش زبان شما در حد عالی است باز هم کار را به کاردان بسپارید. چون نکات بسیار ریزی در قراردادها نهفته است که به راحتی از چشم شما دور می­ماند و هنگام مطالعه آن پی به جزئیات نمی­‌برید و با امضای آن ممکن است به دردسر بیفتید. در نتیجه بهتر است ترجمه فارسی قرارداد خود را به یک مترجم قرارداد زن بسپارید تا شما را از تمامی نکات حقوقی قرارداد مطلع کند. ضمنا در این حالت چون صرفا می­خواهید از متن قرارداد مطلع شوید نه نیازی به اصل قرارداد است و نه چیز دیگری.

ترجمه رسمی قرارداد در کرمانشاه  در این اینجا به پایان رسید لطفا نظرات خود را برای ما ثبت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید به دارالترجمه رسمی کرمانشاه مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط صفحه نخست